piątek, 6 listopada 2015

Włoskie wakacje


Dzisiaj proponuję Wam niezwykle efektowne danie, które jednych zachwyci, a innych wprawi w zdumienie. Ze względu na składniki i sposób przygotowania danie jest przeznaczone dla dzieci, które ukończyły 18 miesiąc życia. Dodatkowym jego atutem jest to, że może stanowić potrawę samą w sobie lub być dodatkiem np. do spaghetti.

Mogłoby się wydawać, że potrawa jest zwyczajna, przygotowana z produktów dostępnych w naszych sklepach. Przecież tyle razy jedliśmy łososia z pomidorkami i cukinią. Dzisiaj przedstawiam Wam tego samego łososia, pomidorki i cukinię w nowej, według mnie lepszej odsłonie. 

Na magię potrawy wpływa sposób  jej przygotowania. W wyczarowaniu tak pysznego i lekkiego dania pomógł mi wok firmy Ballarini www.ballarini.pl Dzięki wykorzystaniu woka składniki zachowały swój nienaganny kształt oraz jędrność i chrupkość bez potrzeby dodawania oliwy. 



Składniki:

2 średnie cukinie

300 g filetu z łososia

10-12 szt. pomidorków koktajlowych

1 cytryna

Kilka kropel oliwy z oliwek (opcjonalnie)

Sól, pieprz  



Składniki na domowe pesto:

Świeża bazylia

Ząbek czosnku

10 szt orzeszków nerkowca

4 łyżki oliwy z oliwek

Sól 




 Sposób przygotowania:


1.     Cukinię i pomidorki koktajlowe dokładnie myjemy. Za pomocą nożyka do cięcia julienne kroimy cukinię na długie, cienkie paseczki. Pomidorki kroimy na połówki. Cytrynę parzymy przez chwilę we wrzątku, po czym ścieramy skórkę na tarce o drobnych oczkach.


2.     Łososia  kroimy na kwadraty o boku 2  cm, posypujemy solą, polewamy sokiem z cytryny i wstawiamy do lodówki na ok. 40 min


3.     Przygotowujemy pesto: listki bazylii, czosnek, orzechy nerkowca, oliwę z oliwek miksujemy na gładką masę. Doprawiamy szczyptą soli.


4.      Do woka wlewamy niewielką ilość oliwy, wystarczy 2-3 krople. Możemy pominąć ten etap,  gdyż wok z serii MasterChef należy do kategorii non stick, dzięki czemu można na nim smażyć bez konieczności używania tłuszczu. Dodajemy startą skórkę z cytryny i smażymy łososia przez ok. 5 min na większym ogniu.


5.      Następnie zmniejszamy ogień i  dodajemy pomidorki koktajlowe, a po kolejnych 5 minutach smażenia dodajemy paseczki cukinii. Całość smażymy jeszcze 2 minuty, podrzucając od czasu do czasu w celu przemieszania składników w woku. Starajmy się jak najmniej mieszać łyżką, aby nie uszkodzić struktury cukinii. Cała magia dania polega na tym, aby cukinia zachowała swój kształt, a dzięki przygotowaniu jej w woku mamy pewność i gwarancję, że uzyskamy ten efekt J


6.       Pod koniec doprawiamy solą i pieprzem. Dodajemy przygotowane pesto.
  


 


Dużą rolę w przygotowaniu potrawy odegrał wok firmy Ballarini. Wszelkie informacje (parametry, właściwości) na temat woka znajdziecie na stronie internetowej http://ballarini.pl/patelnie-wok-indukcyjne/wok-indukcyjny-ballarini-masterchef-series  
Woka MasterChef używam w mojej kuchni na co dzień. Dla mnie, osoby, która spędza dużo czasu w kuchni (czyt. gotuje), istotne jest, aby naczynia w których przygotowuję potrawy były przyjazne zdrowiu i środowisku, a wok MasterChef właśnie spełnia te funkcje (brak związków niklu, metali ciężkich i PFOA). Dodatkową jego zaletą jest to, że ma dużą odporność na zarysowania i uszkodzenia, z czego się niezmiernie cieszę, gdyż posłuży mi długo (zasługa powłoki Keravis) J
Wok oprócz swojej praktycznej funkcji, spełnił również dodatkową, dał mi możliwość poczucia się jak MasterChef w mojej kuchni w namacalny sposób J, ponieważ firma Ballarini jako jedyna firma na świecie ma prawo do produkcji naczyń kuchennych sygnowanych logo MasterChef.


  





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz