niedziela, 17 stycznia 2016

Savoir-vivre czyli jak prawidłowo posługiwać się sztućcami

 


 

Planujesz wydać wystawny obiad dla gości, albo chcesz przygotować romantyczną kolację dla dwojga, a może już wszystko wiesz i chcesz tylko odświeżyć lub uzupełnić swoją wiedzę??

Niezależnie w której grupie się znajdujesz zapraszam do przeczytania przewodnika na temat prawidłowego posługiwania się sztućcami. Oprócz ciekawych i praktycznych zasad układania sztućców zgodnie z zasadami savoir-vivre, znajdziesz tu wiele informacji o języku komunikacji właśnie za pomocą sztućców.

 

Nakrywanie do stołu mogłoby się wydawać, że jest czymś oczywistym, dziecinnie prostym - w europejskim, podstawowym wariancie widelec kładziemy po lewej, nóż i łyżkę po prawej stronie talerza. Jednak układanie sztućców zgodnie z zasadą savoir-vivre to umiejętność, której trzeba się nauczyć.

 
 

 
 

Poniżej przedstawiam Wam kilka zasad, których przyswojenie sprawi, że staniecie się ekspertami w tej dziedzinie:

 

  • Sztućce powinny być wypolerowane i powinny pochodzić z jednego kompletu, wyglądają wtedy bardzo gustownie i elegancko.

 

  • Sztućce umieszcza się po obu stronach nakrycia w kolejności ich użycia. Zgodnie z zasadą pierwszych w kolejności używa się skrajnie położonych noży, łyżek lub widelców.

 

  • Łyżkę układa się miseczką do dołu, widelec zębami do góry, ostrze noża kieruje się w stronę talerza.

 

  • Zasadą jest, że po lewej stronie nakrycia układamy widelce np. do dania głównego, ryb czy zakąsek, a po prawej stronie noże adekwatnie do widelców, a także łyżkę do zupy, o ile w menu jest ona przewidziana.

 

  • Przy nakryciu nie powinno znajdować się więcej niż trzy pary sztućców. Jeżeli musimy podać kolejną parę, podajemy je przy serwowaniu kolejnych dań.

 

  • Jeżeli na obiad serwujemy rybę to zamiast zwykłego noża i widelca wykładamy sztućce do ryb (szeroki widelec i nóż w kształcie łopatki). Uwaga!! Noża do ryb nie używamy do krojenia, ale do filetowania i oddzielania mięsa ryby od ości. Od tej zasady jest mały wyjątek : ryby wędzone i śledzie jemy zwykłym nożem i widelcem.

 

  • Zupy podawane w bulionówkach jemy łyżeczką do bulionu. Jest ona okrągła i mniejsza od normalnej. Do zupy serwowanej w głębokim talerzu używamy tradycyjnej łyżki.

 

  • Jeżeli do zupy podajemy pieczywo i masło, podajemy nóż do smarowania masłem o wygiętym, zaostrzonym ostrzu. Kładziemy go wówczas na talerzyku do pieczywa po lewej stronie od głównego talerza. 

 

  • Łyżeczka do kawy i herbaty powinna znajdować się na spodku, niezależnie czy filiżanka jest pełna czy pusta.  

 

  • Sztućce do deserów i lodów powinny znajdować się nad talerzem. Łyżeczka do kawy powinna być rączką skierowana w prawą stronę, a widelczyk do tortu (z trzema ząbkami) rączką w stronę lewą.

 

  • Sztućce raz użyte nie mogą być odłożone ponownie na stół. Co więcej nie można ich nawet oprzeć o stół. Jeżeli kończymy jedzenie np. zupy, łyżkę odkładamy na głęboki talerz, podobnie się dzieje z innymi sztućcami.

 

  • Ciekawostką, ale równocześnie i zasadą bon tonu jest to, że mężczyzna  może wziąć do ręki sztućce dopiero wtedy, gdy zrobi to kobieta.

 


 

Układ sztućców na talerzu stanowi swoistego rodzaju język. Wystarczy odpowiednio ułożyć sztućce i od razu wiadomo czy skończyliśmy jedzenie czy zrobiliśmy sobie krótką przerwę podczas posiłku.

Jeżeli jesteśmy w restauracji określone układy/kombinacje sztućców informują kelnera na jakim etapie konsumpcji jesteśmy.

 

  • I tak, jeżeli w trakcie posiłku chcemy podnieść kieliszek lub  szklankę to sztućce odkładamy na talerz krzyżując je tak, aby nóż leżał zwrócony ostrzem w lewą stronę, a widelec znajdował się na nim. 

 

  • Jeżeli nóż i widelec układamy równolegle, ale w niewielkim oddaleniu od siebie, to dajemy tym samym sygnał, że chcemy zrobić sobie chwilową przerwę w jedzeniu.

 

  • Natomiast nóż i widelec ułożone razem, równolegle na godzinę piątą świadczą o zakończeniu posiłku.  

 
 
 
W materiale wykorzystano sztućce firmy Odiso, model Augsburger Faden, wersja satynowana. 
Do nabycia na 
www.sklep.odiso.pl  
 
 


 


 
 

2 komentarze:

  1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  2. Oprócz standardowych sztućców używanych do jedzenia, warto jest też zaopatrzyć się w różne akcesoria do serwowania potraw https://duka.com/pl/jedzenie-i-serwowanie-potraw/sztucce/sztucce-do-serwowania-potraw. Należą np. do nich sztućce do podawania ciast takie jak łopatka lub nożyk. Za ich pomocą w sprawny sposób podamy naszym gościom ciasto. Ma to dość istotne znaczenie zwłaszcza gdy musimy obsłużyć wiele osób.

    OdpowiedzUsuń